Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Fleuretisti ôsmi na Majstrovstvách Európy juniorov

Tallin. 28. február 2023. Slovenské reprezentačné družstvo fleuretistov skončilo na Majstrovstvách Európy juniorov 2023 v Talline v TOP 8.

Na Majstrovstvách Európy juniorov o titul bojovalo 18 družstiev z 18 krajín. Naše družstvo po výborných výsledkoch z tejto sezóny bolo nasadené na 4 mieste. O postup do 16 člennej eliminácie sme mali voľný los. V zápase o postup do TOP osem sme sa stretli z mladým družstvom Holandska. V nervóznom zápase, v ktorom sme po celý čas viedli, sme nakoniec potvrdili úlohu favorita a vyhrali tesne 45:41. V zápase o postup do TOP 4 sme sa stretli z družstvom Poľska, na ktoré sme sa už dlhší čas pripravovali. Vedeli sme, že družstvo Poľska je miernym favoritom zápasu, ale verili sme, že ak dobre zašermujeme dokážeme Poliakov poraziť. zápas mal celkom inú atmosféru a aj úroveň ako predošlý. V prvej tretine nám Poliaci uskočili na 12:15. Dve zápasy sme tesne prehrali a len Pirk dokázal zdolať Kwiatkowského 7:6. Aj keď sme v druhej tretine vyhrali tiež len jeden zápas a jeden remizovali (Kuchta remizoval s Kaskowom 5:5, Fazekas tesne prehral z Kwiatkowskim 4:5), vysokým víťazstvom Pirka nad Majstrom Európy Jakubowskim 8:3 sme prebrali vedenie a do poslednej tretiny nastupovali za stavu 29:28 pre naše družstvo. Pirk vyhral aj svoj posledný zápas nad Kaskowom 6:2, Kuchta tesne prehral z Kwiatkowskim 5:6 a do posledného zápasu sme nastupovali so skóre 40:36 pre Slovensko. V poslednom zápase sa stretli Árpád Fazekas s Adamom Jakubowskím z Poľska. V poslednom spoločnom zápase pred rokom v Dubai na Majstrovstvách Sveta Juniorov o postup do TOP 32 zvíťazil Árpád Fazekas. Žiaľ teraz na Majstrovstvách Európy to nešlo. Jakubowski šermoval vo väčšej pohode a podarilo sa mu zápas otočiť a nakoniec aj zvíťaziť. Slovensko:Poľsko 41:45. Hrdinom zápasu ale jednoznačne bol Ákos Pirk, ktorý vyhral všetky svoje zápasy, dosiahol neuveriteľné skóre + 10 a dal viac ako polovicu našich zásahov 21.

Po tomto zápase, bolo naše družstvo vrátane trénera veľmi psychicky vyčerpané (frustrované). Do ďalších zápasov nastupovalo bez iskri, čo sa veľmi odzrkadlilo aj v šermiarskom prejave a výsledkoch. Najprv síce tesne ale prehralo s družstvom Nemecka 43:45 (za iných okolností, by sa ten zápas vyvíjal diametrálne inak, a nakoniec aj s družstvom Dánska 39:41. A stalo sa, že po zisku 8. miesta, ktorému by sme sa ešte pred rokom nevýslovne tešili, bolo teraz skôr sklamaním pred obrovskou šancou, ktorá sa Slovenským tímom naskytne len veľmi zriedka.

Tu sa ale nedá nespomenúť aj fakt, že všetky tohtoročné výsledky dosiahlo družstvo pretekárov jedného klubu: Klubu šermu Šamorín, ktoré je v súčasnosti jediným fleuretovým klubom z pretekármi vlastnej výchovy, ktorá dokáže dosahovať výsledky na medzinárodnej úrovni.