Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

MEJ 2022 – Po solídnom výkone v jednotlivcoch, sklamanie v družstvách

Na Majstrovstvách Európy kadetov a juniorov boli dnes na poradí súťaže družstiev vo fleurete juniorov, korde juniorov a šabli junioriek. My sme mali zastúpenie len vo fleurete juniorov, kde sme očakávali, že naši juniori budú pokračovať v dobrých výkonoch zo súťaže jednotlivcov. Opak však bol pravdou. V zápase o postup do štvrťfinále sme očakávali súpera z dvojice Holandsko, Ukrajina, ktorých sme v tejto sezóne už porazili, ale po odstúpení Ukrajinského a Ruského týmu nám los priradil Španielsko, ktoré na všetkých troch Svetových pohároch juniorských družstiev v tejto sezóne skončilo pred nami a bolo aj reálne silnejšie.

Naše družstvo v zložení A.Fazekas, L.Kuchta, Z.Sármány začalo veľmi nervózne, kopilo chybu na chybu a po prvej tretine sme prehrávali 2:15, aj druhá tretina sa niesla v znamení predchádzajúcej a aj keď sme trošku upravili stav, aj tak sme ju prehrali rozdielom triedy 8:15. V poslednej tretine sme vymenili Z.Sarmánya za B.Gyorgya, ktorý dokázal vyhrať svoj zápas 7:5 a o niečo lepšie zašermovali aj A.Fazekas a L.Kuchta, tak sme túto tretinu prehrali “len” 13:15. Po poslednom zápase svietilo na ukazovateli skóre 23:45 v prospech súpera. Naše družstvo s výnimkou Bendegúza šermovalo veľmi nervózne, netakticky bez patričnej sebadôvery. Družstvo Španielska bolo jednoznačne lepšie, silnejšie, kompaktnejšie, a pravdepodobne by nás porazilo aj tak keby sa našim šermiarom darilo, ale určite by sme prehrali z oveľa prijatelnejším rozdielom.

V ďalšom zápase proti Chorvátsku sa rozhodovalo o tom, či budeme v prípade víťazstva šermovať o poradie 9-12, alebo v prípade prehry o umiestnenia 13-16. Začali sme dobre, po dvoch zápasoch sme viedli 10:2, tretí sme však znovu veľmi netakticky prehrali 5:11 a tým sme Chorvátov dostali späť do hry. Bendegúz v ďalšom zápase po druhý krát vyhral na 5:0 a keď sa zdalo, že si môžeme vydýchnuť, Spoljar víťazstvom nad L.Kuchtom 9:5 znovu dostal Chorvátov do hry a upravil skóre na pre Chorvátov prijatelných 22:25. Dvoma ďalšími zápasmi sme po tretí krát súperom odskočili na rozdiel 8 zásahov v náš prospech (35:27). V predposlednom zápase však dovtedy veľmi spolahlivo šermujúci Bendegúz Gyorgy, nezvládol zápas proti J.Leskovacovi (pred dvoma týždňami ho porazil vo finále Medzinárodného turnaja Alpe Adria pokal) a zašermoval 3:11, čím sa Chorvátom podarilo prvý krát dorovnať stav na 38:38. Svoj posledný zápas síce len o bod, ale prehral aj A.Fazekas (ktorý bol len slabým tieňom Fazekasa zo súťaže jednotlivcov) a tak sme tento doležitý duel prehrali 44:45.

V ďalšom zápase sme sa stretli s podobne frustrovaným týmom Holandska, ktoré sme chceli dostať v dueli o postup do štvrťfinále. Úvod zápasu bol podobný ako proti Chorvátom, po dvoch zápasoch sme viedli 10:4, tretí zápas sme prehrali 2:8 a bolo po vedení, potom sme ďalší zápas tesne vyhrali 5:4, ale v piatom zápase sme zase kvôli nedisciplonovanosti nášho pretekára dostali 3:9 a bolo vymalované. Bez jednoznačného lídra s dvoma slabo zašermujúcimi pretekármi sme už stav nedokázali otočiť a nakoniec sme aj napriek 4 víťazstvám a jednej remíze (taký istí počet dosiahol aj súper) prehrali pomerne vysoko 38:45.

V poslednom zápase na Majstrovstvách Európy juniorov sme sa o 15-16. miesto stretli z týmom Moldavska, ktoré sme aj bez zraneného Bendegúza Gyorgya dokázali poraziť 45:33.